Türkiye’de Özel Yat Kiralayarak Gideceğiniz 6 Muhteşem Plaj

Türkiye zengin kültürel yapısı, geniş yelpazedeki yemek çeşitleri, olağanüstü güzellikte doğası, tarihi yapıları ve eşsiz plajlarıyla her sene dünyanın birçok yerinden misafiri ağırlıyor. Bununla birlikte senelerdir birçok farklı kültürden insanın yaz tatillerini geçirdiği Türkiye’de özel yat kiralamak, son zamanlarda özellikle yabancılar tarafından tercih edilen bir seçenek olarak ön plana çıkıyor.

Türkiye’de özel yat kiralayarak gideceğiniz plajların listesi aslında hayli uzun. Türkiye gerçekten de keşfedilecek, gezilecek yerleri görmeye belki de bir ömrün yetmeyeceği nadir ülkelerden biri. Bu yüzden bizler de bu yazıda özel yat kiralayarak kısıtlı zaman içerisinde gidilebilecek en güzel yerleri sıraladık.

Ölüdeniz – Fethiye

Türkiye’nin en güzel plajlarından söz ediliyorsa kuşkusuz ilk sırada Fethiye plajı yer almalı. Ancak bu öznel bir fikir değil. 2006 yılında %82 oyla dünyanın en güzel plajı seçilen Fethiye’nin güzelliği dünya çapında da onaylanmış. Ölüdeniz’in, adından da anlaşılacağı üzere çarşaf gibi düz ve sakin bir suyu var. Bununla birlikte yoğun kaynak suyu çıkışı sayesinde suyu sürekli yenileniyor. 

Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu ve Likya Yolu’na yakınlığı Fethiye’yi turistik bir cennet hâline getiriyor. Fethiye’nin çeşitli birçok plajı olmakla birlikte en güzel plajları Kelebekler Vadisi plajı ve Ölüdeniz Tabiat Parkı plajı.

Kaputaş Plajı – Kaş

Kaputaş Plajının Kaş-Kalkan karayolu üzerinde konumlanan küçük bir kıyısı olmasına rağmen Türkiye’nin en güzel plajlarından biridir. Yat turu yaparken, özel yat ve tekneler konumu gereği kumsala pek yanaşamasa da mavinin tüm tonlarının berraklığıyla görülebildiği sularda yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Kaputaş Plajı, yat turu yapmayan ve özel araçla gelenler için merdivenlerini sıcakta inmekten dolayı biraz zahmetli ancak ulaşıldığında bu zahmete değeceği kesin.

Patara Plajı – Kaş

Patara 18 kilometre uzunluğunda 1500 metre genişliğinde Türkiye’nin en uzun plajı olmasıyla ünlü. Patara aynı zamanda bir zamanların en güçlü antik kentin de ismini taşıyor. Kıyılarda yer alan harabeler ve korunmuş eşsiz doğal güzelliğiyle göz kamaştırıyor. Patara’nın doğal güzelliğinin en büyük etkilerinden biri de Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtalarının bıraktığı bir alan olmasından dolayı akşam 8’e kadar açık bulunuyor. Saat sınırının olması ve su sporlarının bu bölgede olmaması Patara’nın huzurlu ve sakin bir alan olmasını sağlıyor. 

Çıralı ve Olimpos – Antalya

Çam ağaçlarıyla kaplı dağlarla çevrili Turkuaz deniziyle Çıralı ve Olimpos Türkiye’nin bakir kalmış tatil bölgelerindendir. Huzurlu, doğayla iç içe bir plaja sahip Olimpos’’un yaklaşık 15 kilometre uzağında olan Çıralı da görülmeye değer yerlerin başında gelir. Burası da Özellikle Çıralı’nın ilerisindeki dağın yamacında hiç sönmeyen doğal Yanartaş en ilgi çekici yerlerin başında geliyor. Çıralı da Patara’ya benzer biçimde caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı alan olduğu için doğal kalmayı başarabilmiştir.

Side Plajı

Side, kayalık bir yarımada üzerinde inanılmaz bir konuma sahiptir. Eskiden Türk koyu olarak anılan Side günümüzde lüks yat kiralayarak gidilebilecek en gözde yerlerden biri. Uzun ve büyüleyici kumlu plajlar ve antik Pamfilya şehri yat misafirlerinin ilgisini çeken yerlerin başında geliyor. Side gibi içerisinde amfitiyatro, Apollo Tapınağı, Roma Hamamı  gibi kalıntıların olduğu  otantik bir bölgeyi, özel yat tatiliyle keşfedebilirsiniz. 

Phaselis

Kemer ilçesi yakınlarında antik Yunan ve Roma şehri olan Phaselis’te üç ayrı liman bulunuyor. Bu sebeple dönemin en stratejik bölgelerinden biriydi. Phaselis hem doğası hem de tarihi bakımında göz alıcı güzelliğe sahip. Üç koyun kenarında kurulan Phaselis Antik Kenti antik kalıntıların yanı sıra göz alıcı plajları sayesinde kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Önceki yazı
Türkiye’de Yat Kiralarken Keşfedebileceğiniz 5 Ada
Sonraki yazı
Ülkemizde Yat Turizmi İçin En Popüler Noktalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Menü