Türkiye’de Yat Kiralarken Keşfedebileceğiniz 5 Ada

Türkiye görkemli doğasıyla, upuzun plajları ve berrak turkuaz deniziyle tatil konusunda ününü dünyaya duyurmuş bir ülke. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarındaki birbirinden farklı tatil beldeleri, herkesin tatil anlayışına hitap eden bir çeşitliliğe sahip. Bununla birlikte kıyılardan yat ve tekne aracılığıyla ulaşım sağlayabileceğiniz adalar da kalabalıklardan uzak, sakin ve huzurlu bir tatil beklentisi olanların ilk tercihleri arasında. 

Türkiye; müthiş doğası, eşsiz manzaraları, egzotik kültürü ve lezzet çeşitliliğiyle göz kamaştıran bir zenginliğe sahip. Tüm bu zenginliği yat kiralayarak deneyimleyen yat müdavimleri için ise Türkiye’den vazgeçmenin mümkün olmayacağını söylesersek abartmış olmayız herhâlde.

Akdeniz ve Ege kıyıları berrak turkuaz deniziyle ve orman örtülü yamaçlarla çevrili altın rengi kumlu şeritleriyle ve antik çağlardan kalma yapılarıyla sonu gelmez keşiflerin tek adresi. Bu kıyıdaki masmavi suya serpilmiş adaların her biri ise kendi içinde çok fazla öne çıkan özelliğe sahip. Akdeniz ve Ege’de lüks yat kiralarken mutlaka gitmeniz gereken en güzel beş adayı sizler için sıraladık!

Gökçeada

Gökçeada’da paraşüt yapan insanlar

Turistik bölge denilince akla ilk etapta gelmeyen ve belki de hâlâ süren doğal güzelliğini çok fazla popüler olmamasına borçlu olan bir yer Gökçeada eski adıyla İmroz. Ancak Gökçeada’nın aşırı popüler olmamasının bir sebebi muhtemelen henüz doğal güzelliğinin bu kadar keşfedilmemiş olması. Gökçeada Türkiye’nin sakin kentler listesinde yer alan nadir yerlerden biri. Gerçekten de zaman mefhumunun ortadan kaybolduğu yaşamın tüm dinginliğiyle aktığı doğal bir yaşam alanı Gökçeada. Mübadeleden önce Rumların yoğunluklu olarak yaşadığı bir bölge olması sebebiyle Rum köyleri adanın en özgün yerlerinden biri!

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada aynı zamanda Türkiye’nin tek su altı millî parkının da olduğu yer. Gökçeada’nın zeytinlik manzarası, çam ormanları ve su kaynaklarıyla Türkiye’de yat kiralamak isteyen herkesin rotalarından biri olmalı!

Bozcaada

Bozcaada Kalesi

Bozcaada özellikle son yıllarda ilgi çeken yerlerin başında geliyor. Kuzey Ege’nin en güzel tatil destinasyonlarından biri olan Bozcaada’nın popülerleşmesinde tertemiz denizi ve sakin plajlarının etkisi oldukça büyük. Bozcaada Kalesi ise adada görülmesi gereken önemli bir yer. Bu kale, Türkiye’deki diğer kalelere nazaran çok daha iyi korunmuş. 

Bozcaada’ya kadar gidip şarap tadımı yapmamak büyük eksiklik olur. Yapılacak en keyifli şeylerden biri olan bu aktiviteyi yapmadan Bozcaada’dan ayrılmayın!

Kekova Adası

Kekova

Kekova Antalya Demre ilçesindeki Kaleköy ve Üçağız açıklarında olan bir bölgenin sular altında kalmasıyla oluşmuştur. M.Ö. 200 yılında sular altında kaldığı öne sürülen Kekova Adası’nın altında batık şehir bulunur. Yat yolculuğu sırasında batık şehrin etrafından geçip tarihi kalıntıları gözle görmeniz mümkün. Kekova Adası deprem sırasında ana karadan ayrışarak oluşmuş bir ada ve batık şehir de bu deprem sonucunda suyun altında kalan yerleşim yeri.

Kekova, boydan boya plajlar ve altın rengi kumsallardan oluşan klasik tatil beldesinin tamamen dışında otantik bir yer. Koyların arasında yüzmeyi seven, yüzmek için derin suları tercih eden ve tarihi kalıntılar arasında olmaktan keyif alanlar için en güzel yer!

Yedi Adalar

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Gökova Körfezi’nde bulunan yedi adalar özellikle mavi yolculuk yapmak isteyen yat müdavimlerinin favori bölgesidir. Yedi adalar Taneli Burnu ve Teke Burnu arasında kalıyor. Adında her ne kadar yedi tane ada olduğu geçse de esasında dört tanedir. Doğal güzelliğinin yanı sıra demirleme alanı olması burayı tekne ve yat turizmi için elverişli hâle getirmektedir. 

Dört adaların ismi; Zeytinli Adası, Uzun Ada, Küçük Ada ve Martılı Ada’dır. Bunlar arasında Martılı Ada tatil için en uygun yerdir. Yedi Adalar’daki en popüler etkinlik dalış sporudur. Yedi Adalar’ın su altı hayatı oldukça hareketlidir. Hatta fok balıklarının dalgıçlara rehberlik ettiğini söylemek mümkün! Fok balıklarıyla birlikte yüzdüğünüz ya da yatın içerisinde fok balıklarını izlediğiniz bir tatil burada hayal değil!

Suluada

Suluada

Suluada, Türkiye’de yaşayanların ve hatta tatil bölgeleri konusunda epey bilgi sahibi olanların bile pek bilmediği ya da çok az bildiği bir ada. Az bilinmesinin en büyük sebeplerinden biri buraya deniz yolu ulaşımı dışında ulaşımın olmaması. Hâl böyle olunca neresine gitsen cennet olan Akdeniz kıyısında Maldivleri anımsatan Suluada, el değmemiş bakir bölgelerden biri olma özelliğini koruyabilmiş. 

Suluada’nın en belirgin özelliklerinden biri sularının altındaki her şeyi cam gibi görebileceğiniz berrak turkuaz olması ve bembeyaz kumları. Bir diğer yandan denizi fok, yunus ve su kuşlarına yuva olmuş durumda. Suluada’yı görünce, geçmişten bugüne suyunun şifalı olduğuna ilişkin söylentinin neden bu kadar yaygın olduğunu anlamak da kolaylaşıyor.

Adaya tekne turları ve özel yat gezileriyle ulaşım mümkün oluyor. Otel konforunda özel yatta gizli kalmış koyları keşfederken ruhunuzu dinlendiren bir tatil deneyimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Önceki yazı
Kuşadası Yat Kiralama | En İyi Fiyatlar & Hizmetler
Sonraki yazı
Türkiye’de Özel Yat Kiralayarak Gideceğiniz 6 Muhteşem Plaj

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Menü