Yat Turları nda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

yat-turunda-aktiviteler

Mavi yolculuk, son yılların gözdesi yat turları tatili seçeneklerinden biri halini almıştır. Birçok kişi, tatil planı olarak tekne kiralama opsiyonuna başvurarak unutulmaz bir tatil geçirmektedir. Derin mavi sularda, dilediğiniz rotada yapacağınız sessiz ve sakin bir tatil, tüm yılın yorgunluğunu da atmanızı sağlayacaktır.

Yat turları ile ilgili yaygın olarak merak edilen konulardan biri ise, dikkat edilmesi gereken konulardır. Rota seçimi, ihtiyaçlarınız ve güvenlik gibi konular birçok tatilciyi endişelendirir. Peki, daha keyifli bir yolculuk yapmak için yat turlarında nelere dikkat etmek gerekir? Yazımızın devamında bu sorunun yanıtlarını ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

Planlama ve Rota Seçimi

Bir yat turuna çıkmadan önce yapmanız gereken ilk şey planlamadır. Rotanın belirlenmesi, tatiliniz açısından oldukça önemli bir faktördür. Kaç günlük mavi yolculuk planladığınıza bağlı olarak bir rota seçimi yapabilirsiniz. Rota seçiminde en önemli konu, yol üzerinde hangi limanlara uğrayacağınızdır. 

Liman seçimini gezmek istediğiniz yerlere bağlı şekilde de yapabilirsiniz. Hangi limana kaç günde gideceğiniz kumanya ve yakıt açısından da önemli bir konudur. Bunun yanı sıra karar vermeniz gereken konulardan biri de gece konaklamasıdır. Gece yatta konaklamak oldukça ideal bir seçim olsa da, bazıları bunu tercih etmeyebilir. Siz de gece yatta konaklamak istemiyorsanız, her akşam limanda olacak şekilde rota seçmelisiniz.

Liman seçimi, yakıt ve kumanya ihtiyacı aynı zamanda denizdeki hızınızı belirlemek açısından da önemlidir. Uygun bir planlama sayesinde hiçbir sorun yaşamadan ya da rotadan sapma olmadan keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Yanınıza Alacağınız Eşyaların Seçimi

Tekne turuna çıkarken dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de yanınıza alacağınız eşyaların miktarı ve seçimidir. Yat içerisindeki kamaraların büyüklükleri, teknenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Buna karşın dolapların fazla büyük olmadığını bilmelisiniz. Alacağınız fazladan eşyalar size yer konusunda sıkıntı yaşatabilir.

Bir yat turuna çıkmadan önce mutlaka almanız gereken eşyalar bellidir. Bunlar plaj havlusu, şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, şort ve benzeridir. Bununla birlikte denizde akşamları havanın serinleyebileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle uzun kollu bir kıyafet götürmeniz de faydalı olacaktır.

Yat Turunda Neler Yiyebilirsiniz?

Bir yat turu ayarladığınızda en çok merak ettiğiniz şey ne yiyip içeceğiniz olabilir. Tekne turu sayesinde sessiz sakin bir tatil geçirebilir ve stresini atabilirsiniz. Bununla birlikte bu turun size sağladığı en önemli avantajlardan bir yeme içme konusunda olacaktır. 

Yat turunda genel olarak meyveler, sebzeler, balık ve et gibi yiyeceklerin tamamı sunulmaktadır. Bu konuda özel istekleriniz varsa yat kiralama firmasıyla özel olarak görüşebilirsiniz. Yat kiralama firması tüm ihtiyaçlarınızı ideal şekilde karşılamaya çalışacaktır.

Ülke çapında bilinen yemeklerin yanı sıra Ege ve Akdeniz yat turu opsiyonlarında bölgesel yemeklerin servis edildiğini de görebilirsiniz. Bu sayede hem güzel bir tatil hem de bölgesel lezzetleri denizde tatma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Tekne kiralama işlemlerinizin ardından ilk yapılan işlerden biri size uygun şekilde bir menünün hazırlanmasıdır. Talebinize bağlı olarak gerekli tüm malzemeler önceden temin edilerek, mutfağa yerleştirilmektedir. Aşçı ile görüşerek, yemeklerde değişiklikler yapmanız da mümkündür. 

Güvenlik Önlemlerine Uymalısınız

Yatlar mavi yolculuk açısından oldukça keyifli bir opsiyon olmakla birlikte son derece güvenli bir seçenektir. Buna karşın özellikle misafirlerin güvenlik önlemlerine riayet etmesi son derece önemlidir. 

Tekne turunda uymanız gereken önemli konulardan biri, tütün mamullerinin dikkatli şekilde kullanılmasıdır. Kamaralarda bu tip tütün mamullerinin kullanılması yasaktır. Güvertede kullanabileceğiniz tütün ürünlerini, denize atmamaya özen göstermelisiniz. Rüzgâr izmarit gibi ürünlerin tekneye düşmesine neden olabilmektedir. Bu durum teknede kaza riskini artıracaktır.

Bunun yanı sıra uygun bir ayakkabı seçmelisiniz. Topuklu ya da kaygan ayakkabılar düşme gibi riskleri artıracaktır. Yumuşak tabanlı terlik ve sandalet gibi ürünler oldukça idealdir.

Bunun yanı sıra yat hareket halindeyken ve demir atmadığı sürece denize atlamamanız gerekir. Bu oldukça önemli bir güvenlik önlemidir. Hareket halinde denize girmeniz, yatın pervanesinin size çarpmasına neden olabilir. Bu durum oldukça ciddi yaralanmalarla sonuçlanacaktır. Bu sebeple tekne demir atmadan önce denize atlamamalısınız.

Son olarak, teknenin denizdeki dalgalar nedeniyle sallanabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Yanınızdan geçen diğer teknelerin dalgası dahi sizi etkileyecektir. Bu sebeple yat içerisinde dolaşırken son derece dikkatli olmalısınız. Yine yat içerisinde halatlara, kablolara ve benzeri hiçbir aparata dokunmamaya dikkat etmelisiniz. Özellikle fırtınalı havalarda hiçbir şekilde güvertede zaman geçirmemeye çalışmalısınız.

Önceki yazı
Yat Turları nda Güvenlik Önlemleri
Sonraki yazı
Türkiye’de Tekne Kiralama nın Püf Noktaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Menü