Yat Tatiline Çıkacaklara Sağlık Önerileri

Yat tatili son yılların en popüler seçenekleri arasında yer alıyor. Bu durumun birçok farklı sebebi var. Avantajları nedeniyle, her yıl daha fazla insan yat kiralayarak, diledikleri gibi bir tatil geçiyor. Ailenizle, sevdiklerinizle, arkadaşlarınız bir yat tatili planladınız peki, sağlığınız için nelere dikkat etmeniz gerekir? Denizde nelere ihtiyacınız olabilir?

Yat tatiline çıkanların aklında, denizin ortasında nelere ihtiyacı duydukları olabilir. Bununla birlikte en baştan şunu ifade etmek gerekir; endişe etmenize hiç gerek yok. Öncelikle, yatta sizinle birlikte profesyonel mürettebatın bulunduğunu unutmamalısınız. Bu mürettebat, teknede yaşanabilecek sağlık sorunlarına karşı oldukça tecrübeli bir ekiptir. Bunun yanı sıra dilediğiniz zaman, limana yanaşarak ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkündür. 

Tüm bu avantajlara karşın yine de bazı önlemler almanız faydalı olacaktır. Bu sayede zaman kayıplarının önüne de geçebilirsiniz. Peki, yat tatiline gideceklere ne gibi sağlık önerileri verilebilir? İşte yanıtlar…

Güneş Kreminizi Unutmayın

Yaz tatiline çıkarken unutmamanız gereken şeylerin başında güneş kremi geliyor. Yat tatilinde, denizde olacağınız için hava size çok sıcak gelmeyebilir. Soğuk rüzgarlar teninize vurduğunuzda güneşin yakıcılığından uzak kaldığınızı düşünebilirsiniz. Oysa yatta da, güneş cildinize önemli etkiler bırakır. Güneşin biriktirici etkisi, güneş lekelerine, ilerleyen vakalarda ise cilt kanserine neden olabilir. Bu nedenle, yatta da mutlaka güneş kremi kullanmanız gerekir. Yatta güneşin altında geçireceğiniz 6 ila 12 saatlik süreçler kızarma, şişme, yanma gibi etkileri beraberinde getirebilir. Bu nedenle yatta güneşe çıkmadan 15 dakika önce en az 30 faktörlü bir güneş kremi sürmelisiniz. Aynı zamanda bu kremin 4 saatte bir yenilenmesi de önemlidir.

İlaçlarınızı Yanınızda Bulundurun

Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa, yakın zamanda sıcak havalarda size sorun yaratabilecek bir hastalık geçirdiyseniz, ilaçlarınızı mutlaka yanınıza alın. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ilaçlarınızı unutsanız dahi, bir limanda durarak eczane bulabilir ve bunları alabilirsiniz. Ancak özellikle reçeteli ilaçlarınız varsa bu ciddi zaman kayıplarını doğurabilir. Bu sebeple, hem kendiniz için hem de çocuklarınız için sorun yaratabileceğini düşündüğünüz durumlara karşı yanınızda düzenli kullandığınız ve ihtiyacınız olabilecek ilaçları bulundurmalısınız. Bu sayede denizin ortasında tatilinizin keyfini çıkarırken, can sıkıcı olabilecek sorunlarla karşılaşmazsınız.

Mide Bulantısı İlacı Önemli

Yat tatiline çıkmak isteyenlerin en büyük endişelerinden biri de deniz tutması. Özellikle daha önce hiçbir deniz taşıtında bulunmadıysanız, denizin sizi tutup tutmayacağından endişe edebilirsiniz. Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki, kronik bir rahatsızlığınız yoksa deniz tutması çok da endişe edilecek bir şey değildir. Kısa zamanda geçen deniz tutmasını, bir kez yaşadıktan sonra ikinci kez yaşamanız oldukça zordur. Deniz tutmasının temel nedeni, teknenin sallanıyor olmasıdır. Bu teknelerin hem bu sallanmaya karşı özel olarak tasarlandığını hem de durgun sularda, koylarda duracağınızı unutmayın.

Önceki yazı
Tekne Tatili Fiyatları
Sonraki yazı
Yat Tatili Ne Kadar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Menü