Ülkemizde Yat Turizmi İçin En Popüler Noktalar

İzmir Alaçatıda bir sokak görünümü ve yat turizmi

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde yat turizmi ‘nin önemi şüphesiz ki çok büyük.

Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde bulunan tertemiz ve upuzun sahil şeritleri yaz sezonunda oldukça fazla yerli ve yabancı turist çekiyor. Yat turizmine oldukça uygun olan, Mersinden Çanakkaleye uzanan bu sahil şeridinde oldukça ünlü koylar ve plajlar yer alıyor.

Bu kıyıları tekne ve yat kiralayarak gezmek ise turistlerin tercihleri arasında çünkü bazı koy ve plajlara araba ile ulaşım mümkün olmuyor. Dolayısıyla kalabalıklardan uzak, sessiz, sakin, doğayla içe içe olan bu koylarda berrak ve mavi suların tadını çıkarmak yat kiralamayı tercih eden kişilere kalıyor.

Peki tekne kiralayanların tercih ettiği ve en çok sevilen rotalar hangileridir? Hangilerinde ne gibi aktiviteler yapılmaktadır? Hangileri turistik gezi alanlarına daha yakındır? Bu gibi soruların cevaplarına bu yazımızda yer verdik. Herkese keyifli okumalar!

Çeşme’de Yat Turizmi

İzmir’in batısında, yarımadanın en ucunda kurulmuş olan turkuaz renkli berrak denizi ile ünlü Çeşme’de; oldukça fazla turist çeken Ilıca Plajı, Boyalık Koyu, Dalyan ve Sakızlı Koy,  Pırlanta Plajı ve Eşek adası yer alıyor. Ayrıca denizi, rüzgar sörfü yapmak isteyenler için oldukça uygun. Fener Adası, Yatak Adası ve Eşek Adasında bulunan dalış noktaları ile deniz canlılarını ve çeşitli balık türlerinin yaşadığı mağaraları görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Kültürel keşif yapmak isteyenler ise Çeşme Kalesinde bulunan Çeşme Arkeoloji Müzesini ziyaret edebilirler.

Dikili’de Yat Turizmi

Doğusunda Bergama batısında Balıkesir bulunan Dikili, zeytin yetiştiriciliği konusunda son derece verimli bölgelerden birisidir. Antik dönemden itibaren pek çok millete ev sahipliği yapmıştır. Lidyalılar, İranlılar, Frigya ve Mysialılar; daha sonra Romalılar, Bergamalılar; Orta Çağda da Bizanslılar, Cenovalılar, Selçuklular ve Osmanlılar doğası ve denizi muhteşem olan bölgeye hakim olmuşlardır. Dikili’ye gelenler eğer tarihi bir gezi yapmak isterlerse Atarneus Antik Kentini ve görkemli yapısıyla dikkatleri üzerine çeken Çandarlı Kalesini ziyaret edebilirler. Bölgede bulunan Nebil Şelalesi doğa yürüyüşü ve trekking aktiviteleri açısından ilgi gören bir yerdir. Tekne kiralayanların uğrak rotası olan Çandarlı size hem temiz bir deniz, hem yemyeşil bir doğa, hem tarihi güzellikleri aynı anda sunuyor. 

Bozburun’da Yat Turizmi

Marmarisin güney batı ucunda yer alan Bozburun, yat turizmi açısından oldukça popülerdir. Sakin yaşamı, sessiz doğası ve berrak denizi ile turist çeken Bozburunda yat ve gulet tershanelerinin sayısı fazladır. Ahşap guletlerin inşa edildiği atölyelerin sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Bozburuna gelip de Larymna Antik Kentini görmeden gitmek olmaz. Bozburun belde merkezine yaklaşık 45 dakika yürüyüş mesafesinde bulunan bu antik kent, turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Doğa yürüyüşlerini severler için Karia Yolu da bu beldede yer alıyor.

Orhaniye’de Yat Turizmi

Yat turizminde popüler olan Orhaniye, Marmaris’in 30 kilometre güneybatısında yer alıyor. Kızkumu plajı ile ünlenen Orhaniye, çam ormanlarının olduğu doğa ve denizin sakinliği ile bütünleşmiş bir yer. Yat turizminin önemli demirleme noktalarından birisi olan Hisarönü Körfezi bu noktada yer alıyor. Bu körfezin tam ortasındaki adada bulanan kale kalıntıların Bybassos Krallığına ait olduğu düşünülüyor. Doğal güzellikleri ve masmavi deniziyle bilinen Selimiye, Dişlice Adası ve İnbükü Koyu da burada yer alıyor. Her mevsim Martı Marina’da yat görmek mümkün. 

Önceki yazı
Türkiye’de Özel Yat Kiralayarak Gideceğiniz 6 Muhteşem Plaj
Sonraki yazı
Yat Turlarındaki 4 Önemli İhtiyaç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Menü