Tekne Tatilinde Yemek Seçimi Nasıl Yapılır?

Havalar ısınmaya başladığında hemen herkes tatil planı yapmaya başlar. Fakat nasıl bir tatil yapacağınız oldukça önemlidir. Otellerde kalabalık bir ortamda, gürültü içerisinde tatil yapmak istemeyenlerin popüler tercihi tekne tatilidir. Bununla birlikte tekne tatiline ilişkin aklınızda pek çok soru işareti olabilir. Bu soru işaretlerinden biri de tekne tatilinde neler yendiği, yemek seçiminin nasıl yapıldığıdır. 

Tekne tatilinde, rotanızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Rotanızın üzerindeki tüm koylarda, limanlarda mola verebilirsiniz. Yemek yemek için durduğunuz limanlardaki restoranları değerlendirebilirsiniz. Bu sayede her yeni gün yeni bir limanda, farklı yöresel lezzetleri yeme fırsatı yakalayabilirsiniz. Kıyı şeridindeki ünlü restoranları da rotanıza ekleyebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte yemeğinizi teknede, denizin keyfini çıkararak da yiyebilirsiniz. Yemekleri hazırlamak için teknede aşçı ve host sizi bekliyor olacak. Peki, denizin ortasında nasıl yemekler yiyebilirsiniz? Hangi yemekleri tercih etmelisiniz? Menü belirlerken nasıl bir yol haritası belirlemelisiniz? İşte tüm yanıtlar…

Menüyü Siz Belirleyin

Tekne tatilinde neler yiyeceğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Bunun için öncelikle tatilde neler yiyebileceğinize, yeme-içme rejiminize, merak ettiğiniz lezzetlere karar vermelisiniz. Kaç gün kalacaksanız, buna bağlı olarak bir menü oluşturmalısınız. Menüyü oluşturduktan sonra, firma yetkilileriyle iletişime geçerek, menünüzü bildirmelisiniz. Teknenizdeki aşçı, menüdeki isteklerinize bağlı olarak bir karar verecektir. Tekne şartları, evinizdekinden dahi iyi şartlara sahiptir. Bu sebeple hemen hemen tüm yemeklerin yapılabilmesi mümkündür.

Örneğin, vegan bir beslenme biçimi tercih ediyor olabilirsiniz. Buna uygun bir menü oluşturarak, yalnızca vegan yemeklerin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra özellikle deniz ürünlerini tercih edebilir, taze ürünlerin keyfini çıkarabilirsiniz. Yemeklerin yanı sıra birçok meze de hazırlatabilir, teknedeki bar sayesinde eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. 

Yöresel Lezzetler 

Ege ve Akdeniz’de gezebileceğiniz çok uzun bir kıyı şeridi bulunmaktadır. Bu kıyı şeridinde birçok farklı liman ve koy bulunur. Bu koylarda, kıyı şeridinde, şehirlerde mola verebilirsiniz. Yemek tercihi olarak, gezdiğiniz bu şehirlerin yöresel lezzetlerini de tercih edebilirsiniz. Bu kıyı şeritlerinin mutfakları oldukça gelişkindir. Bu şehirlerden gittiğiniz her birinin ünlü yemeğini araştırabilir, buna göre bir tercihte bulunabilirsiniz. 

Hem Akdeniz hem de Ege kıyı şeridi boyunca, özellikle bölgede yetişen otlarla harika yemekler yapılır. Bu yemeklerden dilediğinizi tercih ederek, menüye yazabilir, aşçınızla bu konuda görüşme yapabilirsiniz. Bu sayede hem denizin ferahlığının tadını çıkarabilir, hafif esintili bir havada harika yemekler yiyebilirsiniz. 

Deniz Ürünleri

Ege tekne tatili ya da Akdeniz tekne tatili yaptığınız zaman tercih edebileceğiniz en iyi yemekler belki de deniz ürünleriyle yapılanlardır. Bu bölgede deniz ürünleri her zaman tazedir. Bu nedenle hayatınızdaki en iyi deniz ürünlerini tekne tatili sırasında yiyebilirsiniz. Mevsiminde yakalanan deniz ürünlerini kıyı şeridinde hemen hemen her yerden satın alabilirsiniz. Aynı zamanda ilgiliniz varsa, kendiniz de balık tutabilir, aşçınızdan bunlarla bir yemek yapmasını isteyebilirsiniz. 

Ege ve Akdeniz’de yüzlerce farklı deniz ürünü bulunur. Bu deniz ürünlerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Deniz ürünleriyle çok farklı yemekler hazırlanabilir. Aynı zamanda keyifli bir akşam geçirirken deniz ürünleri meze olarak da tüketebilirsiniz. Bölgede yetişen taze otlarla birleştiği zaman deniz ürünleri harika bir lezzet sunacaktır. Tekne tatilinizi planlarken, menünün önemli olduğunu unutmamalısınız. Eşsiz bir tatil planlarken menüde deniz ürünleri koymayı unutmayın.

Sebze Yemekleri

Akdeniz’de ve özellikle Ege’de benzersiz lezzetlere sahip sebzeler ve otlar yetişir. Bu sebzeler ve otları bir başka şehirde taze şekilde yemeniz mümkün değildir. Özellikle zeytinyağı gibi yöresel ürünlerle tatlandırıldığı harika lezzetler ortaya çıkar. Bu sebze yemeklerini ve otları teknede de yemeniz mümkündür. O gün toplanan sebzeleri ve otları limana uğradığınız anda satın almak mümkündür. Hatta limanda mola verdiğiniz, Ege ve Akdeniz’in dağlarına çıkabilir, bir yandan doğal güzellikleri izlerken bir yandan doğal olarak yetişen sebze, meyve ve otları toplayabilirsiniz. 

Bu sebze ve meyve yemekleri, özellikle öğle saatlerinde tercih edebileceğiniz ürünlerdir. Hem hafif olması hem de denizde yemek için çok lezzetli seçenekler olmasıyla tercih edebileceğiniz ürünlerdir. 

Barbekü

Teknede akşam saatlerinde ise barbekü yapmak oldukça keyifli olacaktır. Denizin ortasında hafif ve ılık esen rüzgâr altında barbeküde yapacağınız et, köfte ya da balık gibi ürünler daha önce yemediğiniz kadar lezzetli gelecektir. Barbeküde et yemeklerinin yanı sıra sebzeleri de pişirebilirsiniz. Bu sayede harika bir mangal partisi verebilirsiniz. Akşam saatlerinde yiyeceğiniz bu yemek herhangi bir rahatsızlığa da yol açmayacaktır.

Turpatso ile hayalinizdeki tekne tatiline kolayca sahip olabilirsiniz. Bizimle hemen iletişime geçerek rezervasyon yaptırabilirsiniz. Rezervasyon sırasında yemek konusunu da özel olarak görüşebilirsiniz. Bu sayede hem son derece keyifli bir tatil yapabilir, hem daha önce tatmadığınız lezzetleri yiyebilirsiniz.

Önceki yazı
Lüks Yelkenli Yat Kiralama
Sonraki yazı
Bodrum Koyları Rehberi: Bodrum’da Denize Girilecek En Güzel Yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Menü