Bodrum ‘da Mavi Yolculuk

“Yokuşbaşına geldiğinde Bodrum’u göreceksin.

Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin.

Senden öncekiler de böyleydiler.

Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler…”

Halikarnas Balıkçısı/Cevat Şakir KARAAĞÇLI

Dünyaca ünlü Bodrum Yarımadası; tarihi, kültür ve sanatı, doğal güzellikleri, iklimi, denizi ve muhteşem koyları, sabahlara kadar süren eğlence hayatı, ziyaretçilerin her türlü ihtiyacına cevap veren nitelikli otelleri ile ülkemizin, cennet köşelerinden birisidir. Milattan önceki çağlardan itibaren insanı kendine hayran bırakan bu yerleşim yeri; Antik Çağ’dan günümüze Leleg, Karia, Pers, Dor, Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi çeşitli kültür ve uygarlıkların izlerini barındırır.

Ünlü Tarihçi Homeros tarafından “Ebedi Mavilikler Cenneti” olarak adlandırılan Halikarnassos, Yunan ve Anadolu uygarlıklarının kesişme noktası olan topraklar üzerinde kurulmuştur. Çeşitli uygarlıklara ait arkeolojik buluntular yöre ve çevresinin yedi bin yıllık bir geçmişi olduğuna işaret etmektedir. Antik Çağ’da Karya bölgesinin en önemli liman kentlerinden olan Halikarnassos, tarihin babası olarak tanınan Herodotos ve tarihin ilk kadın amirali I. Artemisia gibi pek çok önemli kişiyi yetiştirmiştir.

Bodrum’da aklınıza gelebilecek her şey mevcuttur; süngercileri, usta kaptanları, balıkçıları, beyaz badanalı evleri, pençelerin önünden sarkan begonvilleriyle sıradan bir balıkçı kasabası kadar sakin; ünlü barları ve diskolarıyla da dünyanın sayılı eğlence merkezlerinden biri olacak kadar hareketlidir. Sabahları denizin ve güneşin tadını çıkarır; dilerseniz sakin bir koyda denizin sesini dinler, dilerseniz popüler bir plajda eğlencenin keyfini sürebilirsiniz. Bulunmaz koylarında tekne turu  ile tatil kaçırılmaz bir fırsattır. Bodrum merkezinden kiralayabileceğiniz lüx yatlarla keşfedilmeyi bekleyen koylarda masmavi denizle kucaklaşabilirsiniz. Akşam olunca ister eğlenceli sokaklarda gezintiye çıkar isterseniz sakin çay bahçelerinde çayınızı yudumlar, dinlenebilirsiniz. 

MAVİ YOLCULUK

“Güney illerinin geceleri başka gecelerden daha koyu, daha derin olur.

Yıldızlar el uzatınca tutulacak kadar yakındır.”

Halikarnas Balıkçısı/Cevat Şakir KARAAĞÇLI

Gökova Körfezi’nde, çam ormanlarıyla denizin buluştuğu koylarında, en berrak sularda yüzme, taze deniz ürünleri yeme, en yakın yıldızları görme imkanı sunan mavi yolculuğumuz özellikle Yatch Destiny isimli görkemli gulet teknemizle düzenlenmektedir. Mavi Yolculuk güzergahımızda; Bodrum, Karaada, Pabuç Burnu, Kargıcık Bükü, Orak Adası, Alakışla Bükü, Çökertme, Ören (Keramo), Akbük, Gökova, Sedir Adası, Karacasöğüt, Değirmen Bükü, Kargılı Koyu, Tuzla Koyu, Yedi Adalar, İngiliz Limanı, Gökçeler Bükü, Küçük Çatı, Büyük Çatı, Körmen Limanı ve Knidos Ören koylarında mavi turun keyfine ulaşmaktasınız.

YAPMADAN DÖNMEYİN 

 • Bodrum Kalesi’ni ve Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni görmeden,
 • Pazarlara gitmeden,
 • Günlük motor gezileriyle koylara uğramadan,
 • Mavi Yolculuk yapmadan,
 • Antik Tiyatro’dan Bodrum’u seyretmeden,
 • Bodrum barlarına uğramadan,
 • Gümüşlük’te balık yemeden,
 • Bodrum usulü su böreği, kabak çiçeği dolması ve deniz ürünlerini tatmadan,
 • Bodrum boncuğu, batik dokuması almadan

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

 • Bodrum’da bulunan Kral Mausolos’a ait anıt mezarın Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olduğunu,
 • Bodrum’a özgü ahşap yat çeşitleri olan Gulet ve Trandil’in dünyaca tanınan yat çeşitleri olduğunu.

Bodrum ulaşım imkanları gelişmiş; hava, kara ve deniz yoluyla Bodrum’a ulaşım oldukça kolay ve rahat bir hale gelmiştir. Kara yolu: Karayolunu tercih edenler için her ilden otobüs seferi vardır. Hava yolu: Milas-Bodrum Havaalanı ilçeye yalnızca 30 km uzaklıktadır. Hava yolunu tercih edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Ayrıca, Dalaman Havaalanı 187 km, İzmir Adnan Menderes Havaalanı ise 230 km uzaklıktadır. Deniz yolu: Bodrum’dan Datça’ya deniz bağlantısı (feribot) bulunmaktadır.

Önceki yazı
Geleneksel Türk Mutfağının Haritası
Sonraki yazı
Göcek İçin 5 En İyi Demir Atma Rotası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Menü