Tekne Turu ile Yat Tatilinin Farkları

Yaz aylarında deniz, kum, güneş üçlüsü herkesin hayallerini süsler. Hem lüks hem de keyifli bir tatil deneyimi için ise tekne turları ve yat tatilleri öne çıkar. Adeta bir mavi yolculuk imkanı sunan bu tatiller, sevdiklerinizle bir arada ve doğa içinde huzurlu bir şekilde tatil yapmanız için idealdir. Yat tatili ile tekne turu arasında bazı farklar vardır ve bu farklar hangi tatil seçeneğini tercih edeceğinizi belirleme açısından önemlidir. Tekne turu ile yat tatili farkları kısaca şöyledir:

 • Tekne turu genellikle daha kısa süreliyken yat tatili daha uzun süreli olabilir. Yat kiralama hizmetini istediğiniz tarih aralıkları için belirleyebilirsiniz. Tekne turları ise genellikle günübirlik olur.
 • Yat tatili daha kişiye özeldir; yani sevdiklerinizle bir arada kalabalıktan uzak tatil yapabilirsiniz. Ancak tekne turları genellikle kalabalık şekilde yapılır. Eğer isterseniz özel tekne turu satın alabilirsiniz.
 • Tekne turlarında günlük programlar önceden belirlenir ve katılımcılar bu programa uyar. Yemek saati, yapılacak aktiviteler ve rota planı yapılır. Yat tatilinde ise alacağınız hizmetleri kendi isteklerinize uygun olarak belirleyebilir; yemek saatini, yapmak istediğiniz aktiviteleri, gitmek istediğiniz koyları kendiniz ayarlayabilirsiniz.
 • Yat tatilinde tekne içinde duş, klima, özel kabin gibi olanaklar bulunur ve bunlardan yararlanabilirsiniz. Tekne turu ise genellikle günübirlik olduğu için imkanlar daha kısıtlıdır.

Neden Yat Tatili Yapmalısınız?

Yat tatili yapmak için pek çok sebebiniz olabilir. Lüks bir tatil deneyimi yaşamak için bir yat kiralayarak tatil boyunca teknede vakit geçirebilirsiniz. Tekne kiralayarak tatil yapmanız için 8 sebep aşağıdaki gibidir:

 • Mavi tur tatili sayesinde teknede uzun süre vakit geçirebilirsiniz. Teknelerde vakit geçirirken hem birçok aktivite yapabilir hem de daha az enerji harcadığınız için dinlenebilirsiniz.
 • Tekne tatili yaparak kalabalıktan ve gürültüden uzaklaşabilirsiniz. Doğa içinde stresten uzaklaşma imkanı elde edebilirsiniz.
 • Teknede tatil yaparken bol bol güneşlenerek vücudunuzun D vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz.
 • Yat tatili sayesinde denizde seyahat ederek pek çok yeni koy keşfedebilirsiniz. Bu koylardaki doğal güzellikler ve tarihi eserleri ziyaret edebilirsiniz.
 • Yat tatilinde yemek ve içecek menünüzü tamamen kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.
 • Yat tatili esnasında pek çok su sporunu deneyimleyebilir ve bunları güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Mavi tur esnasında acil bir durum olmadığı takdirde ek masraflar çıkmaz. Tekne kiralama, yeme içme gibi masrafları tatil öncesinde bütçenize göre ayarlayacağınız için tatilde harcayacağınız tutar konusunda planlı ilerleyebilir ve sürpriz yaşama riskini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Yat kiralayarak yalnızca sevdiklerinizle bir arada olma imkanı elde edebilirsiniz. Tatil boyunca kendinizi çok daha rahat ve özgür hissedebilirsiniz.

Kısa Süreli Tatiller İçin Dolu Dolu Tatil Takvimi Tekne Turlarında

Tatil yapmak için kısıtlı bir zamanınız varsa ve pek çok yer görmek, koy keşfetmek, az enerji harcayıp pek çok etkinlik yapmak istiyorsanız, tekne turları tam size göre! Bu turlarda programlar önceden planlandığı için hangi aktiviteleri yapacağınızı, nereleri göreceğinizi bilebilirsiniz. Tekne turları genellikle günübirlik yapıldığı için tek günde birden fazla koyu görme imkanı elde edebilirsiniz. Ege ve Akdeniz kıyılarında yer alan bu koyların tümünü kısa süre içinde görmek, tatilinizi dolu dolu geçirmenizi sağlar. Ayrıca otel tatillerinden farklı olarak tekne daha küçük olduğu için daha az enerji harcayarak istediğiniz aktiviteleri yapabilirsiniz. Örneğin; istediğiniz su sporlarını yapmak için denize gitmek gibi bir derdiniz olmaz. İstediğiniz koyda dalış yapabilirsiniz. Ayrıca tekne içinde bulunan müzik sistemi, yiyecek içecek alanı, güneşlenme kısmı sayesinde pek çok aktiviteyi tekne turunda yapabilirsiniz.

Tatil boyunca hem doğa içinde olmak hem de kültürel geziler ile doğal güzellikleri, tarihi yerleri keşfetmek istiyorsanız, tekne turlarını tercih edebilirsiniz. Bu teknelerde bulunan rehberler, etrafı size tanıtarak buraları keşfetmenize yardımcı olur. Normalde çok uzun süre yolculuk yaparak ve belki de farklı günlerde gidebileceğiniz koyları tek bir gün içinde görmenin keyfi, Ege’den Akdeniz’e geçerken yaşadığınız hisse eşlik eder.

Hayallerinizdeki mavi tur tatilini yapmak için tekne turu ya da yat tatilini tercih edebilirsiniz. Aradığınız kriterlere, isteklerinize ve bütçenize uygun tekne tatili veya turu için hemen Turpatso ile iletişime geçebilirsiniz.

Önceki yazı
Özel Tekne Turu
Sonraki yazı
Aileler için Gulet Tatili

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Menü