Akdeniz’in İncisi: Antalya

Deniz, güneş, tarih ve doğanın ahengi içerisinde bütünleştiği, cennetin yeryüzündeki karşılığı olan tek yer tahmin edileceği üzere Akdeniz’in biricik şehri Antalya’dır. Antalya, Toros dağlarının sarmaladığı, yumuşacık kumlarıyla, yeşilin ve mavinin tüm tonlarının birbirine karıştığı dünyada en çok turist çeken kentlerden biridir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra ilçelerin ve beldelerin birçok medeniyetten izler taşıyan tarihi yapıları, antik kültürel unsurları da burayı başka kültürler için cezbedici bir hâle getirmektedir. Mustafa Kemal Atatürk, Antalya için “Hiç şüphesiz Antalya dünyanın en güzel yeridir.” ifadesini kullanmıştır. Antalya gerçekten de dünyanın en güzel yerlerinden ve bir kez ziyaret edenin bir daha unutamayacağı başka bir ifadeyle ilk görüşte tutkunu olacağı bir kent.

Akdeniz’in en hoş maviliklerine karıştığı tarih, kültür, doğa ve aynı zamanda eğlencenin de kalbinin attığı bir şehirdir. Bu yüzden de dünyanın en fazla ziyaret edilen kentlerinden birisidir. Akdeniz kıyısında batıdan doğuya uzanan 640 kilometrelik sahil şeridi, kıyıya paralel olarak şehri saran Toros Dağları ile deniz, kum ve güneş seven, doğa içinde vakit geçirmek isteyenler, tarihi mekan ilgilileri de Antalya’da onlarca alternatif bulabilir.

Şehrin en batısında, Antik Likya Medeniyetinin en önemli kentlerinden Patara Antik Kenti vardır. Doğuya ilerledikçe birbirinden eşsiz koylarıyla doğayı, her köşe başında ise antik uygarlıkların izlerini bulabilirsiniz. Kaş, dünyanın sayılı dalış merkezlerinden biridir. Kemer, birçok modern otele ev sahipliği yapar. Belek, özel dizayn sahalarıyla dünyanın önemli golf merkezlerinden biridir.  Dünya standartlarında hizmetleri, doğası ve imkânlarıyla en üst sınıf  oteller de Belek bölgesindedir. Buradan biraz kuzeye gittikçe dünyanın en iyi korunmuş antik tiyatrolarından, Aspendos Antik Tiyatrosu’na ulaşabilirsiniz. Ormanların arasından nehre karışan Manavgat Şelalesi,  hemen yanı başında deniz kıyısındaki Apollon Tapınağı ile Side Antik Kenti, keşfetmek için bir günün yetmeyeceği bir kültürel varlığın ev sahibidir. Çam ormanları ve şelaleleri ile büyüleyen Alanya, Akdeniz’e uzanan tarihi kalesi ile şehrin en doğusundadır.

Antalya’da Yapılacak Keyifli Etkinlikler 

Patara Antik Kentini ziyaret ettikten hemen sonra eşsiz Patara Kumsalında güneşin ve denizin tadını çıkarın!

Patara Antik Şehir

  • Kaleiçi’nin mutlaka keşfedin.  Osmanlı mimarisinden izler taşıyan yapıları inceleyin, butik restoranlarda yemek yiyin.
  • Antalya merkezde Tophane çay bahçesine gidin! İnanılmaz deniz manzarasına karşı içeceğiniz tadın lezzetini başka hiçbir yerde alamayacaksınız.
  • Karacaalioğlu Parkı’nda dinlenin ve Yat Limanı’nda bir tekneye atlayıp falezler etrafında bir tekne turu yapın!
  • Şiş köfteyi tahinli piyaz eşliğinde deneyin. Yemek sonrasında ise tatlı olarak yanık dondurmayı tadabilirsiniz!
  • Her gün farklı bir kumsala gidebilirsiniz. Antalya, masmavi denizin altın rengi kumlarla birleştiği birbirinden eşsiz plajlara sahip. Bu şehirde kaldığınız süre boyunca her gün farklı bir plajda denizin ve kumsalın tadını çıkarabilirsiniz. Patara, Kaputaş, Adrasan, Çıralı, Konyaaltı, Lara, İncekum, Kleopatra.
  • Sıcak Antalya yazlarında şelalelerin buz gibi sularıyla serinleyin. Yukarı Düden, Aşağı Düden, Kurşunlu, Manavgat ve Uçansu şelaleleri, Antalya’nın en bilinen şelaleleri!
  • Resort otellerde modernliğin ve ihtişamın tadını çıkarın. Belek’te, Lara’da ve Kemer’in merkezi ile Beldibi, Göynük, Kiriş gibi beldelerinde yoğunlaşan lüks resort otellerde konaklayın.
  • Antalya, muhteşem doğasının yanı sıra eşsiz bir tarihi yapıya sahip. Şehrin her yanında antik bir kent görmek, eski uygarlıkların izine rastlamak mümkün. Perge, Olympos, Patara, Aspendos; bu antik kentlerden yalnızca birkaç tanesi!
  • Mağaraların şifalı havasını mutlaka içinize çekin. Damlataş, Dim, Karain, Beldibi, Altınbeşik-Düdensuyu mağaralarındaki şifalı havanın birçok solunum yolu hastalığına iyi geldiği biliniyor.
  • Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda rafting yapın. Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içinde yer alan Köprüçay, Türkiye’nin en popüler rafting merkezlerinden biridir, deneyimleyebilirsiniz!

Antalya Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden biridir. Her ne kadar birbiri ardına yapılacakları sıralamış olsak bile bu liste daha da uzar gider. Tatilden beklentiler kişiden kişiye göre değişebilir elbette. Ancak Antalya herkesin her beklentisini karşılayabilecek kadar geniş bir yelpazeye sahip. Yaz aylarında daha çok ziyaretçi çekse de aslında kış aylarında da yapılacak birçok etkinlik bulabilirsiniz. Deniz kıyısında bulunan bu kentin aynı zamanda Saklıkent gibi kayak merkezinin olması bu durumun en belirgin örneklerinden biridir. Anlatmakla bitmeyen Toros sıra dağlarının çevrelediği bu kenti keşfetmek için daha fazla beklemeyin! 🙂 

Önceki yazı
Kaş: Tarihi Yapılar, Muhteşem Plajlar ve Masmavi Deniz
Sonraki yazı
Kuşadası Yat Kiralama | En İyi Fiyatlar & Hizmetler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Bunlarda İlginizi Çekebilir.

Menü